Difference between revisions of "Definition:SpeciesCode/sv"
Jump to navigation
Jump to search
| Line 14: | Line 14: | ||
| Lärk||Larix sibirica||13||1 | | Lärk||Larix sibirica||13||1 | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | Övriga tallar||Pinus sp.||14||1 |
|- | |- | ||
| Contortatall||Pinus contorta||81||8 | | Contortatall||Pinus contorta||81||8 | ||
| Line 20: | Line 20: | ||
| Gran||Picea abies||21||2 | | Gran||Picea abies||21||2 | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | Övriga Picea-arter||Picea sp.||22||2 |
|- | |- | ||
| Abies-arter||Abies sp.||23||2 | | Abies-arter||Abies sp.||23||2 | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | �?vriga barrträd||||24||2 |
|- | |- | ||
| Björk||Betula sp.||30||3 | | Björk||Betula sp.||30||3 | ||
| Line 62: | Line 62: | ||
| Oxel||Sorbus intermedia||97||9 | | Oxel||Sorbus intermedia||97||9 | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | Övriga lövträd||||96||9 |
|- | |- | ||
| | | | ||
| Line 85: | Line 85: | ||
| Bok||6||61 | | Bok||6||61 | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | Ädla lövträd||7||71-76 |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Övriga lövträd||9||91-97 |
|- | |- | ||
| Contortatall||8||81 | | Contortatall||8||81 | ||
Revision as of 08:32, 12 April 2013
Trädslagskoder
| Trivialnamn | Vetenskapligt namn | Trädslagskod | Gruppkod |
| Tall | Pinus sylvestris | 11 | 1 |
| Bergtall | Pinus mugo | 12 | 1 |
| Lärk | Larix sibirica | 13 | 1 |
| Övriga tallar | Pinus sp. | 14 | 1 |
| Contortatall | Pinus contorta | 81 | 8 |
| Gran | Picea abies | 21 | 2 |
| Övriga Picea-arter | Picea sp. | 22 | 2 |
| Abies-arter | Abies sp. | 23 | 2 |
| �?vriga barrträd | 24 | 2 | |
| Björk | Betula sp. | 30 | 3 |
| Vårtbjörk | Betula pendula | 31 | 3 |
| Glasbjörk | Betula pubescens | 32 | 3 |
| Asp | Populus tremula | 41 | 4 |
| Ek | Quercus robur | 51 | 5 |
| Bok | Fagus sylvatica | 61 | 6 |
| Ask | Fraxinus excelsior | 71 | 7 |
| Alm | Ulmus glabra | 72 | 7 |
| Lind | Tilia cordata | 73 | 7 |
| Lönn | Acer platanoides | 74 | 7 |
| Avenbok | Carpinus betulus | 75 | 7 |
| Fågelbär | Prunus avium | 76 | 7 |
| Klibbal | Alnus glutinosa | 91 | 9 |
| Gråal | Alnus incana | 92 | 9 |
| Sykomorlönn (tysklönn) | Acer psuedoplatanus | 93 | 9 |
| Sälg | Salix caprea | 94 | 9 |
| Rönn | Sorbus aucuparia | 95 | 9 |
| Oxel | Sorbus intermedia | 97 | 9 |
| Övriga lövträd | 96 | 9 | |
Trädslagsgrupper
| Gruppnamn | Gruppkod | Trädslag som ingår |
| Tall | 1 | 11-14 |
| Gran | 2 | 21-24 |
| Björk | 3 | 30-32 |
| Asp | 4 | 41 |
| Ek | 5 | 51 |
| Bok | 6 | 61 |
| Ädla lövträd | 7 | 71-76 |
| Övriga lövträd | 9 | 91-97 |
| Contortatall | 8 | 81 |